Экономика
Криза на нафтовому ринку: чи стане бензин в Україні "безкоштовним"
2020-04-22 17:00
Днями світ шокувала новина про те, що ціни на нафту на ринках США вперше впали не тільки до нуля, але навіть нижче, майже до мінус 40 (!) доларів за барель. Багато хто це зрозумів так, що тепер не покупці нафти будуть за неї платити, а, навпаки, продавці почнуть їм доплачувати, аби позбутися "чорного золота", яке стало непотрібним в умовах епідемії коронавірусу і кризи. А це означає, що бензин якщо не стане зовсім безкоштовним, то в рази подешевшає, адже сировина для його виготовлення тепер нічого не варта.
Як ситуація на нафтовому ринку вплине на ціни на АЗС в Україні. Експерти: директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Псіхєя" Геннадій Рябцев, директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і незалежний експерт Леонід Косянчук.
Що буде з вартістю палива в Україні
Всі експерти впевнені, що на вартість бензину на наших АЗС ситуація з "безкоштовної нафтою" не вплине. І ось чому.
"Україна не імпортує нафту в значних обсягах, ми закуповуємо нафтопродукти, – нагадав незалежний експерт Леонід Косянчук. – Ціна на них залежить від рівня спотових (на момент угоди) цін в Європі і курсу гривні. Плюс частка податків у ціні на бензин становить 71%, це 436 доларів/тонна. А, як відомо, оплата всіх податків лягає на кінцевого споживача. Так що, якщо б нам хтось навіть "подарував" місячну норму споживання бензину, то через податки він би все одно коштував на АЗС не нижче 12 грн/літр".
Директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Псіхєя" Геннадій Рябцев також відзначив, що Україна в основному імпортує паливо. А в його вартості ціна нафти становить не більше 35%. Решта – витрати на переробку, транспортування і так далі, аж до зарплати оператора на АЗС і прибутку трейдерів.
"Ціна травневих угод з реальних продажів нафти буде розрахована як середня за квітневими котируваннями, – роз'яснив Рябцев. – Припустимо для простоти, що протягом усього квітня барель нафти коштував 30 доларів, а один день – мінус 40 доларів. Якщо 30 доларів помножити на 29 днів, відмінусувати 40 доларів і поділити на 30 днів, отримаємо базову ціну для реальних угод 27,7 долара за барель. Звичайно, при перевищенні пропозиції над попитом будуть ще знижки, але очевидно, що віддавати великі обсяги нафти даром, та ще й з доплатою, навряд чи хтось буде".
Більш того, експерти впевнені, що після поступового скасування карантину, попит на нафтопродукти з осені знову підвищиться, і це призведе до зростання цін на нафту. Наскільки вона подорожчає, зараз прогнозувати складно.
Читайте также
Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!