Экономика
2020-09-08 09:50
В Раде предлагают усовершенствовать регулирование дистанционного и надомного трудаЭкономика
Робота на літо: хто може залишитися без сезонного заробітку
2020-06-09 12:15
Через карантин постраждав весь бізнес – всіх рівнів, сфер і формацій. Навіть з ослабленням обмежень більша частина людей не повернулися на свої колишні робочі місця, кажуть експерти. Бізнес не може дозволити собі відкрити стільки ж робочих місць, скільки до карантину. За оцінками експертів, безробітними опинилися до 50% працівників сфери обслуговування. Найбільших втрат зазнали аграрії, які не змогли продати вирощені овочі. Це вплине на зарплати у сфері.
Проте карантин повинен закінчитися 22 червня. Експерти прогнозують пожвавлення ринку праці, але за роботу доведеться боротися. Тобто робота цього літа буде, але не в таких обсягах, як в минулому, 2019 році.
Ринок праці все ще в застої, каже Руслан Соболь, керівник Асоціації малого та середнього бізнесу.
"Ми все ще бачимо зростання безробіття. З огляду на те, що частина бізнесу під час карантину закрилася назавжди, кількість безробітних зросла. Але, я думаю, попит відновиться на досвідчених фахівців, які розуміють і знаються на своїй справі", – говорить Руслан Соболь.
Незважаючи на послаблення карантину, частина працівників сфери обслуговування не змогли повернутися на свої робочі місця. Це пов'язано з тим, що діють обмеження щодо розміщення гостей лише на літніх майданчиках і на певній відстані. Тому ресторанний бізнес працює упівсили, каже Ілона Зінченко, фахівець рекрутингового агентства.
"Ресторани, кафе та готелі запустилися частково – вони не повертали всіх співробітників. Частину звільнили. На роботу повернулися в кращому випадку 50-60% співробітників ресторанного бізнесу. Поки не найкращі часи для офіціантів і барменів. Зовсім без роботи співробітники сфери розваг – аніматори, діджеї, працівники кінотеатрів, театрів і так далі", – розповідає Зінченко.
Що стосується роботи в агросфері, то вона є. Але не всі фермери можуть платити зараз заробітну плату через те, що в травні аграрії не могли продати урожай і змушені були просто його викинути. Це все пішло в збитки.
Наприклад, в Херсонській області в травні деякі аграрії не платили гроші за польові роботи. Любов Малишенко з села Мала Каховка розповідає, що доводилося працювати в рахунок майбутньої оплати.
"Наш роботодавець не зміг продати частину врожаю. Він нам пояснив, що йому потрібні працівники, але платити нічим, і запропонував роботу в рахунок майбутньої зарплати. Половина людей залишилися – бо іншої роботи все одно немає. За травень нам нічого не заплатили, хоча зазвичай оплата раз на тиждень", – розповідає Любов Малишенко.
Коли уряд зніме всі обмеження, тоді буде сплеск вакансій, впевнені експерти. Цей сплеск посилиться з початком літнього відпочинку на морях, в Карпатах і польових робіт. Однак роботодавці будуть брати, перш за все, людей з досвідом.
"Ми моніторили ринок туризму: ціни на відпочинок наближені до європейських, іноді навіть перевищують їх. Це говорить про те, що попит величезний. Зараз для бізнесу унікальний шанс боротися за внутрішнього туриста, щоб українці залишали свої гроші всередині країни", – говорить Руслан Соболь.
Через пандемію коронавірусної інфекції українці будуть віддавати перевагу відпочинку в Україні. Тому зі зростанням попиту готелям, ресторанам, клубам може знадобитися більше співробітників.
"Уже зараз є зростання кількості вакансій в готельній сфері, на кур'єрів, на працівників у сфері розваг. Є вакансії покоївок, барменів, вожатих в дитячі табори тощо. Оскільки багато закладів в травні стояли порожніми, то тепер туди шукають працівників, тому що очікують повного зняття карантину", – розповідає HR-експерт Тетяна Пашкіна.
Однак роботодавці пропонують зарплати на рівні минулого року, зауважує експерт. А багато хто з роботодавців розмір оплати не вказує. Це пов'язано з тим, що для сезонних робіт характерна позмінна оплата, тому часто у вакансіях пишуть оплату за відпрацьовану зміну. Чим більше працівник бере на себе змін – тим більше отримає.
"У сфері відпочинку в цьому сезоні пропонують 300-500 грн за зміну плюс чайові від відвідувачів. Якщо заробітна плата не здається великою, то треба розуміти, що в туристичній сфері роботодавці ще забезпечують проживання та харчування. Тому практично весь заробіток зберігається", – зазначає Пашкіна.
В аграрному секторі робота так чи інакше буде, адже фермери не можуть кинути урожай на полях. А щоб його виростити і зібрати, потрібно наймати людей, і не менше, ніж в минулому році.
"В агросекторі налагоджена схема. Я не думаю, що там будуть перекоси. Так, багато фермерів зазнали збитків, тому що їм довелося викидати продукцію через неможливість її продати. Але тут ризики будуть пов'язані тільки з погодними умовами, можливими засухами. Персонал точно можна буде зібрати, але чи знайдеться для нього робота в обсягах минулого року – я не впевнений", – говорить Руслан Соболь.
Незважаючи на сплеск вакансій влітку, конкуренція на кожне місце буде велика, впевнена Зінченко. Це пов'язано з тим, що роботу шукатимуть і ті, хто її втратив під час карантину, і студенти.
"Коли карантин повністю завершиться, вакансій буде більше. Але не так багато порівняно з минулим роком. Тому варто очікувати велику конкуренцію. Роботодавці, перш за все, будуть брати людей з досвідом роботи навіть на вакансію офіціанта. Цього року сезонну роботу буде складно знайти студентам, старшокласникам, які зазвичай йдуть в офіціанти, вожатим, аніматорам тощо. Без досвіду роботи вони будуть останніми кандидатами", – зазначає Зінченко.
Читайте также
Экономика
2020-09-08 09:50
В Раде предлагают усовершенствовать регулирование дистанционного и надомного трудаЭкономика
2020-07-08 13:08
Требуются работники: в каких сферах набрать сотрудников по-прежнему тяжелоЕсли Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!