Здоровье
Коли закінчиться епідемія коронавірусу: чекаємо літа, вакцину чи всі перехворіємо
2020-03-23 11:08
Є три варіанти, як може закінчитися епідемія коронавірусу: літо, вакцина або перехворіємо всі. Жоден з них не веде до того, що епідемія закінчиться хоча б через місяць. Коли коронавірус COVID-19 може відступити.
Чекаємо пік захворюваності
В Україні розпочався другий рівень поширення коронавірусу.Вірус передається не від тих, хто приїхав з-за кордону, а вже всередині країни. Цей процес набагато складніше контролювати. Станом на ранок 20 березня, в Україні офіційно зафіксовано 26 випадків зараження COVID-19, 3 з них – летальні. Скільки насправді українців захворіли, бояться припустити навіть епідеміологи.
В Україні проводять вкрай мало тестів у порівнянні з іншими країнами. За інструкцією від МОЗ лікарі можуть провести тест, якщо тільки людина була за кордоном або контактувала з зараженим коронавірусом.
"На підставі даних по інших країнах є математична модель, яка говорить, що на кожну смерть припадає близько 800 нових захворювань в день. Відповідно, у нас вже тривають процеси зараження. Їх не видно через відставання тестування, його алгоритм складний. Але, безумовно, інфекційний процес триває. Поки не можна сказати, коли буде пік, після якого захворюваність піде на спад і закінчиться епідемія", – говорить Вадим Арістов, інфекціоніст, директор Revival Institute for Future.
Проявляться нові випадки не відразу. Інкубаційний період нового коронавірусу COVID-19 становить 14 днів. Чим далі, тим більше пацієнтів будуть надходити в лікарні. Тому і запроваджений карантин. Так можна на довше розтягнути захворюваність, щоб не перевантажити лікарні.
Україна може уникнути піку захворюваності. Це можливо, якщо правил карантину будуть на 100% дотримуватися, впевнена лікар-інфекціоніст Інна Андрусович.
"Карантин призначений для того, щоб знизити кількість хворих. На сьогодні це єдиний захід, який наша держава може застосувати. Це спрацює максимально ефективно, якщо всі протримаються. Пік захворюваності ще попереду, якщо не будуть на 100% дотримані правила карантину. Якщо карантину будуть дотримуватися у повному обсязі мірі, я думаю, сплеску захворюваності не має бути. Принаймні, все для цього робиться", – резюмувала лікар.
Хоча МОЗ запевняє, що Україна готова до коронавірусу COVID-19, реальна картина відрізняється від офіційної, зазначає Олександр Торгун, директор напрямку "Охорона здоров'я" Українського інституту майбутнього: "За офіційними повідомленнями, Україна готова до вірусу – всі лікарні трансформуються під інфекційні, місць вистачає. А є реальна картина "з полів" – пацієнти не знають, куди йти, і медики говорять, що не знають, що робити. Заходи розроблені на папері правильні, інша справа, як все втілюється на практиці".
Коли скасують карантин в Україні
Дуже легковажно розраховувати, що 3 квітня все стане, як було. Це під великим питанням, вважає Вадим Арістов.
"Уряд намагається посилити систему охорони здоров'я. За нашими розрахунками, кількість апаратів штучної вентиляції легенів близько 7% від потреби. Ми дуже не готові до піку звернень в реанімації, лікарні. Тому потрібно максимально розтягувати потік звернень. Карантин цілком може бути продовжений на кілька місяців", – зазначає Арістов.
Україні потрібно взяти під контроль поширення коронавірусу. Наприклад, Південна Корея, Сінгапур і Китай змогли стримати коронавірус. Там зараз щодня фіксується все менше захворювань. Однак Китай зміг взяти ситуацію під контроль тільки через два з половиною місяці після спалаху і для цього знадобилися жорсткі заходи карантину.
"Вчені прогнозують, що епідемія буде кілька років і буде перекидатися з одного континенту на інший. Тому прогнози будуть залежати від того, як ми будемо оперативно поводитися, проводити обсервацію, карантин. Але пік захворюваності точно не потрапить в проміжок карантину – до третього квітня", – говорить Олександр Торгун.
А ось Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров'я у 2016-2019 рр, вважає, що Україні доведеться виходити з карантину 3 квітня, як заплановано. Навіть якщо вірус продовжить циркулювати по Україні. Гроші закінчаться у всіх – в бюджеті і в людей.
На літо не сподіваємося. Чекаємо вакцину або поки всі перехворіємо
Влітку епідемія не припиниться. Все більше прогнозів, що епідемія Covid-19 буде тривалою. Про це вже заявила Всесвітня організація охорони здоров'я.
"Поки точних даних, що вірус не зможе циркулювати влітку, немає. До того ж, поки в одному поясі літо, в іншому – зима, вірус може циркулювати по планеті", – говорить Торгун.
Залишається кілька варіантів. Один з них – вакцина. Її вже готуються тестувати вченів Італії, США, Китаї та Південній Кореї. Але тестування – це тільки перша фаза. Поки вона стане доступною, мине, щонайменше, рік. Процес розробки та сертифікація вакцини – складний науковий і бюрократичний процес. А щоб сформувався колективний імунітет, потрібно, щоб зробили щеплення 90% населення.
"Потрібно, щоб на шляху збудника хвороби вистачало людей, у яких вже є імунітет, і на яких вірус не впливає", – зазначає Вадим Арістов.
Інший варіант – коли колективний імунітет з'явиться після того, як всі перехворіють. Це теж нешвидкий процес і небезпечний для життя людей, якщо його не контролювати. Поки єдиний варіант – це взяти коронавірус під контроль у всіх країнах. Тоді пандемія може впасти до епідемії, а з часом отримати статус спалахів інфекцій.
"З приводу даних, що має перехворіти 50-90% населення – у Китаї і Південній Кореї захворіло менше, але там контрольована ситуація. Тобто, потрібно обмежити соціальні контакти, проводити карантинні заходи з ізоляції хворих і ранню діагностику. Це три ефективних речі, які дозволяють контролювати вірус", – говорить Торгун.
Читайте также
Общество и культура
2021-11-01 09:13
Київ із 1 листопада переходить у «червону» зону. Список обмеженьЕсли Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!