Политика
Washington Post: для України історія з імпічментом Трампа не закінчилася
2020-02-20 15:38
Сенат може й виправдав президента США Дональда Трампа у справі про імпічмент. А Держсекретар Майк Помпео може й мав рацію, коли сказав репортеру NPR, що американці не так багато й знають й думають про Україну. Але українські громадяни, як і жителі інших країн, не можуть собі дозволити ігнорувати американську внутрішню й зовнішню політику.
З часів, коли з’явилися перші новини про горезвісну телефонну розмову президентів США й України, яка відбулася 25 липня минулого року, українські глядачі були стривожені потенційними наслідками. Зокрема, переживали, що скандал може знищити імідж Зеленського як борця з корупцією, допомогти антиукраїнській пропаганді Росії й підірвати здатність Америки просувати верховенство закону за кордоном. Але як сильно імпічмент вплинув на українську громадську думку?
Про це на сторінках Washington Post пишуть доцент соціології Київської школи економіки Тимофій Брік, доцент політології Університету МакГілла Аарон Ерліх і доцент політології Північно-західного Університету Джордан Ганс-Морс. Вони зауважують, що, як не дивно, сага про імпічмент президента США мало вплинула на українців.
Щоб з’ясувати це автори провели онлайн-опитування в Україні в період 17-18 січня. Респондентів відбирали за принципом вірогідності з метою зібрати думки міського дорослого населення віком до 60 років. Однак, автори зауважують, що висновки їхнього дослідження можуть відрізнятися від позиції старшого населення чи людей, які живуть в сільській місцевості. Опитування також включало людей, які живуть в зоні конфлікту на Сході України, яку не контролює український уряд. Таким чином, авторам вдалося зібрати відповіді 743 респондентів. Статистична похибка дослідження складає 4%.
Тож чи українці приділяли увагу процедурам імпічменту? Так, але не дуже велику. Більшість респондентів, а саме 89%, чули про слухання у справі. Але лише 9% відповіли, що приділяли «велику» чи «досить значну» увагу процесу. 45% відповіли, що приділяли трохи уваги або ледве стежили за перебігом слухань.
Чи вплинули події у Вашингтоні на внутрішню політику в Україні? Вочевидь, ні. Зеленський переміг на виборах в 2019 році значною мірою завдяки його антикорупційній платформі. Спроби Трампа змусити його почати політично мотивовані розслідування дивним чином поставили українського президента в центр такого типу схем, які він обіцяв викорінити. Але більшість українців це не схвилювало. Про це сказали 89% опитаних.
З них 71% запевнили, що імпічмент президента США й роль українського лідера в ньому ніяк не змінила їхню думку про бажання Зеленського боротися з корупцією. 19% сказали, що їхнє ставлення до президента України погіршилося, а 10% - що покращилося. Схожим чином, 70% респондентів сказали, що їхнє бажання голосувати за Зеленського у майбутньому не змінилося через інформацію, опубліковану в ході американської саги про імпічмент. 24% зізналися, що тепер менш готові голосувати за українського президента. Однак, значна частина цієї групи й так не були його виборцями або ж взагалі не брали участь у виборах.
Серед тих, хто зізнався, що голосував за Зеленського в квітні 2019 року, 80% підтвердили свою підтримку президенту. Лише 11% сказали, що їхня лояльність скоротилася.
Чи процес імпічменту вплинув на національну безпеки України? Багато українців вважають, що так. Інші нещодавні дослідження показали, що головною політичною проблемою в країні сьогодні лишається завершення війни з Росією, яка триває в східних регіонах. Якщо у Москві будуть вважати, що Київ більше не користується підтримкою Вашингтона, це може значною мірою нашкодити українській позиції на переговорах з Росією. Автори зауважують, що в їхньому опитуванні 35% респондентів висловили переконання, що імпічмент в США нашкодив Україні на переговорах. Лише 11% вважають, що скандал навіть допоміг. Ще 33% сказали, що американські події ніяк не вплинули на українську безпеку.
Загалом, 44% опитаних вважають, що імпічмент Трампа був шкідливим для національної безпеки України в цілому, а 43% сказали, що через процес постраждали американо-українські відносини.
Чи вплинув імпічмент на ставлення українців до США? Як не дивно, майже ні. Деякі оглядачі вважають, що вимоги Трампа почати політично мотивовані розслідування в Україні підривають здатність США просувати свою модель верховенства закону. Але 56% учасників опитування сказали, що не змінили свою точку зору на США й їхню систему правосуддя. 20% зізналися, що їхнє ставлення до Америки погіршилося, а 23% - що покращилося.
Автори зауважують, що їхнє дослідження було сфокусоване виключно на громадській думці. Однак, процес імпічменту певним вплинув на Україну й в інші способи. Приміром, деталі про поведінку Трампа могли призвести до зневіри українських антикорупційних активістів. ЗМІ Росії використовували імпічмент для того, щоб виставити Україну і США як корумповані чи слабкі країни.
Читайте также
Политика
2022-09-16 07:32
На кожен прояв терору росії буде жорстка й принципова реакція - ЗеленськийЕсли Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!