Общество и культура
Хрещення Господнє. Як українські християни святкують Богоявлення
2022-01-19 10:46
19 січня Православна Церква святкує Хрещення Господнє і Богоявлення. Про історії та традиції цієї дати в матеріалі для НВ розповідає митрополит Львівський і Сокальський Димитрій.
До тридцятирічного Свого віку Ісус Христос не розпочинав всенародної проповіді Євангелія, тому що в юдеїв раніше тридцяти років не приймали звання народного учителя або священника. Коли ж настав для Господа час всенародної проповіді, то Іоан Предтеча у 15-й рік правління Тиверія за словом Божим сповістив по всій околиці Йорданській, що наблизилось Царство Небесне, й гряде очікуваний Месія. Великий із пророків став проповідувати покаяння, необхідне для достойного вступу в Царство Його і тих, хто сповідав гріхи свої, хрестив в Йордані. Хрещення, яке дало Іоану ім'я Хрестителя, за словами святителя Іоана Золотоустого, було тільки приготуванням до Таїнства Хрещення, а не самим Таїнством. Бажаючи освятити води дотиком до них пречистого єства Свого і встановити таїнство Хрещення, яке повинно було слугувати дверима в новий вічний завіт з Богом, Ісус Христос прийшов на Йордан до Іоана хреститися. Предтеча ніколи не бачив Спасителя, але Бог відкрив Хрестителю, що Він Месія; тоді Іоан з благоговійним здивуванням сказав: «Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі приходити до мене?» «Але Ісус сказав йому у відповідь: «Облиш нині, бо так належить нам виконати всяку правду» (Мф. 3: 14−15). Іоан тоді поклав руку на голову Спасителя і занурив Його у воду.
За змістом церковних піснеспівів Господь, що взяв на Себе гріхи світу, покривається водами Йордану. Як тільки Ісус, охрестившись, вийшов з води, над Ним розкрилися небеса, й Іоан побачив Духа Божого, Який сходив у вигляді голубиному на Спасителя, і почутий був голос Бога Отця: «Це є Син Мій Улюблений, в Ньому Моє благовоління» (Мф. 3: 17). Таким чином Ісус в день Хрещення, зішестям на Нього Духа Святого, помазаний за своєю людськістю більше за спільників Своїх (Євр. 1: 9), і з цього часу Спасителю як людині належить ім'я Христос.
На спомин про цю євангельську подію 6 (19) січня встановлено Церквою свято Хрещення Господнього. Воно має подвійну назву — Хрещення Господнього та Богоявлення, бо при Хрещенні Христа Спасителя було явлення Бога у Пресвятій Трійці, і особливо урочисте явлення Божества Спасителя, який вступив на Своє всенародне відкрите служіння для викуплення світу.
В Церковному уставі і в Отців Церкви день Хрещення Господнього та Богоявлення називається також Просвітленням, святом світла, тому що Бог є світло і з’явився просвітити тих, хто сидить в темряві. У давнину в навечір'я Хрещення приймали Таїнство святого Хрещення оголошені, при цьому горіло багато світильників, які знаменували світло пізнання Бога істинного.
Відзначення свята Богоявлення відноситься до першопочатків християнства і є за уставом дванадесятим великим господським празником. Про нього згадується і в апостольських постановах: «Богоявлення свято святкуйте тому, що в цей день було явлення Христового Божества, що засвідчив Його Отець під час Хрещення, і Утішитель Святий Дух, у вигляді голубиному, показав всім Освідченого».
У III столітті про подію Богоявлення проповідували за богослужінням свмч. Іполит і Григорій Неокесарійський, чудотворець. На давнє святкування Хрещення Господнього й нічне перед цим бдіння християн вказує св. Климент Олександрійський.
У IV ст. святі отці Церкви — Григорій Богослов, Григорій Ніський, Амвросій Медіоланський, Іоан Золотоустий, Августин — залишили нам свої високі повчання, які проголошені були ними в день свята Богоявлення. У V ст. — Анатолій Константинопольський; VII ст. — Андрій і Софроній Єрусалимські; VIII ст. — Кузьма Маюмський, Іоан Дамаскін і Герман Константинопольський; IX ст. — Йосиф Студит, Феофан і Візантій — склали багато піснеспівів на свято Хрещення Господнього, які донині співаються Церквою в день свят.
До освяченої води християни з давніх часів мали велику побожність. У IV ст. святитель Іоан Золотоустий говорив: «Христос хрестився і освятив єство водне; і тому в свято Хрещення всі, почерпнувши води опівночі, приносять її додому і зберігають увесь рік. І та вода в істоті своїй не псується від своєї давності, але набрана на цілий рік, а то і два, і три, залишається свіжою і неушкодженою, і після такого часу не поступається перед водою, яка тільки що набрана із джерела». Освячена вода називається в Православній Церкві великою агіасмою — святинею. Цю святиню Церква вживає для окроплення храмів і помешкань, для зцілення, призначає пити її тим, хто не може приступити до святого Причастя. Але аж ніяк ця вода не може замінити самого Причастя святих Тайн Тіла і Крові Господніх. З цією святою водою і святим хрестом священнослужителі в свято Богоявлення і після нього, аж до віддання свята, зі співом відвідують житла своїх парафіян.
Благочестиві християни здавна, як свідчить святитель Іоан Золотоустий, мають звичай в навечір'я або в самий день свята Хрещення черпати воду для свого домашнього вжитку, називаючи її Богоявленською, або Хрещенською. Зберігають її при святих іконах. Накреслюють нею святі хрести на дверях і вікнах своїх помешкань в Ім'я Христа для відігнання духу злоби.
В Україні також з давніх-давен православні віруючі, подібно до єрусалимських християн, йшли на Йордан, тільки до своєї місцевої, чи то річки, чи ставка, озера і, приготовляючись до свята, вирізали хреста з льоду, поливаючи його буряковим квасом.
У переддень Богоявлення, який ще називають навечір'ям, християни за приписом тримають суворий піст. У народі існує традиція «голодної куті», або йорданського святвечора, коли родина сідає за стіл з приготовленими пісними стравами. Головними яствами, як і на різдвяний святвечір, є знову кутя та узвар.
Святом Богоявлення закінчувались різдвяні святки. Християни побожно дякували Господеві за проведені свята й готувались до наступних. Поступово зима повертала на весну, і в народі про мороз після Хрещення говорили так: «Тріщи не тріщи, а вже минули Водохрещі».
Хрещенням в Йордані Господь встановив велике Таїнство для кожного із нас — хреститися в Христа і в Христа зодягнутися для очищення від гріхів та для вічного життя. Тому кожна людина, яка прийшла на цей світ, приймає святе Таїнство Хрещення.
Читайте также
Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!