Попри поширене твердження, що в ракетобудуванні й нейрохірургії працюють люди з високим рівнем інтелекту, насправді вони не розумніші за середньостатистичного жителя, стверджується в дослідженні науковців із Бристольського університету, Імперського коледжу, Університетського коледжу й Королівського коледжу Лондона.

Про це 14 грудня повідомила пресслужба Бристольського університету.

В англійській мові поширені вирази "It’s not rocket science" та "It’s not brain surgery", які є аналогом українського "Це ж не китайська грамота / вища математика / ядерна фізика". Їх вживають, коли кажуть про щось просте для розуміння; а отже, вважається, що нейрохірурги чи аерокосмічні інженери мають високий рівень інтелекту.

Перевірити це британські вчені вирішили за допомогою Британського тесту на інтелект, який використовується в країні як аналог IQ-тесту. У дослідженні взяли участь 329 аерокосмічних інженерів і 72 нейрохірурги. Потім їхні результати порівняли з даними проти 18 257 британців із урахуванням статі й віку.

Тест оцінював шість різних аспектів людського мислення – від планування й робочої пам’яті до концентрації уваги та вміння розпізнавати емоції. З’ясувалося, що назагал аерокосмічні інженери й нейрохірурги показували такі ж результати, як середньостатистичні британці, хіба що лікарі в середньому швидше розв’язували задачі, але повільніше пригадували речі.

Один зі співавторів дослідження, студент Бристольського університету Ген Сян Лі, пояснив, що науковці не мали на меті показати професію інженера-ракетобудівельника чи нейрохірурга в негативному світлі. Навпаки, вчені хочуть розвінчати стереотипи щодо них й заохотити більшу кількість дітей обрати такий кар’єрний шлях.

"З раннього віку на бажання дітей обрати ту чи іншу професію дуже впливають стереотипи й різноманітні суб’єктивні припущення. У таких галузях, як нейрохірургія чи аерокосмічна інженерія, спостерігається суттєвий брак кадрів. Крім того, невипадково ці галузі, як вважається, призначені для лише чоловіків або вундеркіндів", – каже Сян Лі.

"Звісно, висококваліфіковані люди, як-от хірурги чи інженери, розумні. Але ці професії також потребують багато тяжкої праці й навчання, що не менш важливо. Тож будь-хто, хто хоче стати нейрохірургом чи будувати ракети, повинен розуміти, що здатен цього досягти, попри стереотипи", – підсумовує науковець.

Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!